ATMOSFERA

 0    29 kartičky    weronikaweronia
stáhnout mp3 Vytisknout hrát zkontrolovat se
 
otázka język polski odpověď język polski
Wiatr lokalny, który wieje w rytmie dobowym. Powstaje w ciepłej porze roku na wybrzeżach mórz oraz w strefie brzegowej dużych śródlądowych zbiorników wodnych na skutek różnic temperatury między podłożem lądowym a podłożem wodnym.
začněte se učit
Bryza
Wartość temperatury, do której musi się ochłodzić powietrze, aby zawarta w nim para wodna stała się parą nasyconą (100% wilgotności). W tej temperaturze rozpoczyna się proces przemiany pary wodnej w ciecz lub ciało stałe.
začněte se učit
Temperatura punktu rosy
Przejście wody ze stanu gazowego w stan ciekły w dodatniej temperaturze. Zachodzi, gdy powietrze osiągnie temperaturę punktu rosy i zawiera jądra kondensacji (mikroskopijne cząsteczki, np. soli morskiej, na których może się osadzić woda).
začněte se učit
Kondensacja
Przejście wody ze stanu gazowego w stan stały w ujemnej temperaturze. Zachodzi wtedy, gdy powietrze osiągnie temperaturę punktu rosy i zawiera jądra kondensacji (mikroskopijne cząsteczki, np. soli morskiej, na których może się osadzić woda).
začněte se učit
Resublimacja
Fragment troposfery o dużej objętości, który jest dość jednorodny pod względem cech fizycznych, głównie temperatury i wilgotności.
začněte se učit
Masa powietrza
Strefa przejściowa między masami powietrza o różnych właściwościach. Ze względu na temperaturę mas i sposób przemieszczania się frontów wyróżnia się front ciepły, front zimny oraz front zokludowany.
začněte se učit
Front atmosferyczny
Chwilowy stan atmosfery w danym miejscu i czasie, określany m.in. za pomocą wartości temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego, siły i kierunku wiatru oraz wielkości opadów atmosferycznych.
začněte se učit
Pogoda
Mapa przedstawiająca stan pogody w określonym momencie za pomocą międzynarodowych oznaczeń meteorologicznych.
začněte se učit
Mapa synoptyczna
Układ warunków pogodowych cechujący się typową zmiennością w ciągu roku, charakterystyczny dla danego obszaru. Określa się go na podstawie co najmniej trzydziestoletnich obserwacji meteorologicznych.
začněte se učit
Klimat
Zjawisko polegające na tym, że średnia roczna temperatura powietrza w centrum miasta jest wyższa niż na terenach podmiejskich.
začněte se učit
Miejska wyspa ciepła
Układ zamkniętych izobar, w którym ciśnienie atmosferyczne wzrasta w kierunku środka i osiąga najwyższą wartość w centrum.
začněte se učit
Wyż baryczny
Układ zamkniętych izobar, w którym ciśnienie atmosferyczne maleje w kierunku środka i osiąga najniższą wartość w centrum.
začněte se učit
Niż baryczny
Pionowy ruch mas powietrza powstający w wyniku różnic gęstości powietrza związanych z jego nagrzewaniem się.
začněte se učit
Konwekcja
Chaotyczny ruch powietrza na niewielkim obszarze. Powstaje zazwyczaj wtedy, gdy przemieszczające się powietrze napotka na swej drodze niewielkie wzniesienia lub inną barierę.
začněte se učit
Turbulencja
Układ ruchów powietrza występujący na obu półkulach między równikiem a zwrotnikami.
začněte se učit
Komórka cyrkulacyjna Hadleya
Układ ruchów powietrza występujący na obu półkulach mniej więcej między 30° a 60° szerokości geograficznej północnej i południowej.
začněte se učit
Komórka cyrkulacyjna Ferrela
Układ ruchów powietrza występujący na obu półkulach mniej więcej między 60° szerokości geograficznej północnej i południowej a biegunami.
začněte se učit
Komórka okołobiegunowa
Wiatr okresowo zmienny, który powstaje wskutek nierównomiernego nagrzewania się sąsiadujących ze sobą dużych obszarów oceanu i lądu.
začněte se učit
Monsun
Ciepły, suchy i porywisty wiatr lokalny, który występuje po zawietrznej stronie pasma górskiego.
začněte se učit
Fen
Przestrzeń utworzona przez pole magnetyczne Ziemi. Stanowi warstwę chroniącą naszą planetę przed szkodliwymi cząstkami wiatru słonecznego.
začněte se učit
Magnetosfera
Zjawisko świetlne widoczne jako świecenie się górnych warstw atmosfery, obserwowane głównie zimą.
začněte se učit
Zorza polarna
Dolna warstwa atmosfery ziemskiej, sięgająca do wysokości 6–8 km na obszarach okołobiegunowych i do ok. 18 km w strefie międzyzwrotnikowej. Zachodzą w niej procesy kształtujące pogodę i klimat.
začněte se učit
Troposfera
Warstwa atmosfery ziemskiej znajdująca się w stratosferze (na wysokości 15–50 km). Zawiera szczególnie dużo ozonu, dzięki czemu pochłania docierające ze Słońca i szkodliwe dla organizmów ziemskich promieniowanie ultrafioletowe.
začněte se učit
Ozonosfera (warstwa ozonowa)
Różnica między średnią temperaturą powietrza najcieplejszego i najchłodniejszego miesiąca w roku.
začněte se učit
Średnia roczna amplituda temperatury powietrza
Wielkość zmian temperatury zachodzących w powietrzu nasyconym parą wodną podczas jego opadania lub wznoszenia. Wynosi średnio 0,6°C na 100 m.
začněte se učit
Gradient wilgotnoadiabatyczny
Wielkość zmian temperatury zachodzących w suchym powietrzu podczas jego opadania lub wznoszenia. Wynosi średnio 1°C na 100 m.
začněte se učit
Gradient suchoadiabatyczny
Stosunek ilości promieniowania odbitego od danej powierzchni do ilości promieniowania, które na nią pada.
začněte se učit
Albedo
Wzrost wartości temperatury powietrza wraz z wysokością nad poziomem morza.
začněte se učit
Inwersja termiczna
Siła, z jaką słup powietrza naciska na jednostkę powierzchni Ziemi, mierzona najczęściej w hektopaskalach (hPa).
začněte se učit
Ciśnienie atmosferyczne

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.