Immanuel Kant

5  1    31 kartičky    mayaa
stáhnout mp3 Vytisknout hrát zkontrolovat se
 
otázka język polski odpověď język polski
Przybliż biografię Kanta.
začněte se učit
Przybliż biografię Kanta. v polském
Immanuel Kant urodził się w 1724 r. w Królewcu i tam tez zmarł. Całe jego życie było związane z tym miastem. Znany był z dyscypliny, systematyczności i zdolności do wyrzeczeń. Był filozofem i nauczycielem akademickim. Biografia Kanta dzieli się na dwa okresy - przedkrytyczny i krytyczny. Momentem przełomowym był rok 1781 czyli data wydania "Krytyki czystego rozumu".
Wymień najważniejsze dzieła Kanta.
začněte se učit
Krytyka czystego rozumu (1781), Uzasadnienie metafizyki moralności (1785), Krytyka praktycznego rozumu (1788).
Jakie były dwa podstawowe pytania w filozofii Kanta?
začněte se učit
1. Jak na podstawie przedstawień możemy wiedzieć cokolwiek o rzeczach? 2. Czy za pomocą pojęć matematycznych i fizykalnych zdobywamy wiedzę pewną?
Dlaczego Kant nazywał swoje badania transcendentalnymi?
začněte se učit
KAnt nazywał swoje badania transcendentalnymi (od transcendere - przekraczać) ponieważ miały one przekraczać granice podmiotu i stosować się do przedmiotu.
Jak Kant podzielił sądy?
začněte se učit
Kant wyróżnił dwa podziały sądów na syntetyczne i analityczne oraz na sądy a priori i sądy a posteriori.
Czym różnią się sądy analityczne od sądów syntetycznych?
začněte se učit
Sady analityczne objaśniają tylko wiedzę już posiadaną, to co jest w pojęciu. Sądy syntetyczne dodają do pojęcia cechy nowe.
Czym różnią się sądy a priori od sądów a posteriori?
začněte se učit
Sądy a posteriori są uzyskiwane i opierają się na doświadczeniu. Sądy a priori są niezależne od doświadczenia. Empiryści uważali, że sądy a priori nie są możliwe.
Jaki jest ostateczny podział sądów?
začněte se učit
Kant połączył dwa podziały sądów i stworzył jeden. Istnieją zatem trzy rodzaje sądów: syntetyczne a priori, syntetyczne a posteriori i analityczne a priori.
Jakie są zasadnicze cechy sądów wymienionych w trójpodziale?
začněte se učit
Sądy syntetyczne a posteriori dodają nowe cechy do pojęcia, ale nie są pewne i powszechne. Sądy analityczne a priori są pewne i powszechne, ale nie przysparzają wiedzy. Jej jądrem są zatem sądy syntetyczne a priori, które są pewne i powszechne a zarazem dodaja nowe cechy do pojęć. Hume twierdził, że niemożliwe jest istnienie sądów syntetycznych a priori. Kant uzasadniał, że sądy takie istnieją na postawie matematyki.
Co Kant nazywa nauką i dlaczego?
začněte se učit
Kant nazwał naukami matematykę i przyrodoznawstwo ponieważ istnieją w nich zasadnicze, niesporne twierdzenia.
Dlaczego metafizyka nie jest nauką?
začněte se učit
Metafizyka nie jest nauką poniważ nie ma w niej trzony, zasadniczych twierdzeń, co do których zgadzaliby się wszyscy badacze.
Czy wg Kanta nauka istnieje?
začněte se učit
Wg Kanta nauka istnieje i kroczy drogą historycznego rozwoju.
Jak na dwa podstawowe pytania Kanta odpowiadali racjonaliści?
začněte se učit
Racjonaliści (Kartezjusz, Leibniz, Spinoza) cenili rozum, nie cenili zmysłów. Uważali, że matematyka i fizyka pozwalają dotrzeć do wiedzy samej w sobie i że ostarczają wiedzy pewnej.
Jak na dwa podstawowe pytania Kanta odpowiadali empiryści?
začněte se učit
Na pierwsze pytanie Kanta (Jak na podstawie przedstawień możemy wiedzieć cokolwiek o rzeczach?) emiryści odpowiadają ostrożnie. Stwierdzają, że tego nie wiadomo i nigdy nie będzie wiadomo. Na drugie pytanie odpowiadają przecząco. Matematyka i fizyka dają wiedzę o zjawiskach, ale nie jest to wiedza pewna gdyż jest tylko fikcją umysłu (Locke, Hume).
Jak Kant dokonał syntezy racjonalizmu i empiryzmu?
začněte se učit
Kant twierdził, że oba źródła, zarówno umysł jak i zmysły są niezbędne do poznania. Aby poznać rzecz trzeba najpierw wejść z nią w kontakt, a później ją zrozumieć. Poznanie ma się zatem odbywać w dwu instancjach. Poznanie przez zmysły ma kontrolowac pojęcia. Kontrola ta ma być gwarancją prawdy.
Jakie dwa rodzaje myślenia wyróżnił Kant?
začněte se učit
Kant rozróżnił zdolność do tworzenia nowych pojęć na podstawie danego materiału (za to odpowiedzialny jest rozsądek) od zdolności do wyciągania wniosków wybiegających poza materiał (za to z kolei odpowiedzialny jest rozum).
Co to są w rozumieniu Kanta wyobrażenia jednostkowe?
začněte se učit
Wyobrażenia jednostkowe powstają w kontakcie zmysłów z rzeczami... Rzeczy wywierają wpływ na zmysły i powstaje wrażenie.
Czy w wiedzy zmysłowej można wykryć czynniki a priori?
začněte se učit
Czynnikami a priori w wiedzy zmysłowej są przestrzeń i czas.
Dlaczego przestrzeń i czas są czynnikami a priori wiedzy zmysłowej?
začněte se učit
Przestrzeń nie jest wyobrażeniem empirycznym, nie jest zaczerpnięta z doświadczenia. Wszelkie doświadczenie zakłada bowiem istnienie przestrzeni. Można sobie przecież wyobrazić przestrzeń bez przedmiotów, ale nie przedmioty bez przestrzeni. Przestrzeń jest wyobrażeniem koniecznym. Podobnie czas.
Co to są idee?
začněte se učit
Idee to coś, co warunkuje, ale samo nie podlega uwarunkowaniu. Idee wytwarza rozum.
Jakie są rodzaje idei?
začněte se učit
Istnieją trzy rodzaje idei: 1) doświadczenie wewnętrzne-idea duszy 2) doświadczenie zewnętrzne-idea kosmosu, 3) idea Boga, jako bytu doskonałego, nadająca jednośc tym dziedzinom
Co jest przedmiotem metafizyki u Kanta?
začněte se učit
Bóg, dusza i świat. Wszystkie działy zostały przez Kanta skrytykowane.
Dlaczego metafizyka nie stała się nauką?
začněte se učit
Nie ma korpusu poglądów w metaizyce. Wynika to z prostego błędu. Próbuje się bowiem orzekać coś o rzeczach samych w sobie posługując się pojęciami dotyczącymi samych zjawisk.
Jakie są 4 antynomie w metafizyce?
začněte se učit
1) istnienie początku świata w czasie i przestrzeni 2) istnienie przedmiotów prostych we wsz\echświecie 3) istnienie wolności 4) istnienie bytu koniecznego (czy wszystkie byty są przygodne czy istnieje konieczny)
Dlaczego próby odpowiedzi na te pytania kończą się niepowodzeniem?
začněte se učit
Bo umysł nie jest w stanie tego rozstrzygnąć, próbuje orzec ocś o całym świecie chociaż nie ma tego w doświadczeniu.
Jakie są trzy grupy dowodów na istnienie Boga?
začněte se učit
1) kosmologiczne-istnienie Boga wnioskuje sie z istnienia świata 2) fizyko-telogiczne-istnienie Boga wywodzi się z cech świata 3) ontologiczne-istnienie Boga wywodzi się z pojęć (Anzelm)
Dlaczego krytyka argumentów kosmologicznych?
začněte se učit
O relacji Bóg-świat nie można mówić w kategorii przyczyna-skutek, bo nie wiemy co jest przyczyną Boga.
Dlaczego krytyka dowodów fizyko-teologicznych?
začněte se učit
Ani istnienie nieśmiertelnej duszy, ani istnienie Boga nie jest poznawalne na gruncie rozumu teoretycznego. Te pojęcia wykraczają poza nasze granice poznania.
Dlaczego krytyka dowodów ontologicznych?
začněte se učit
Wyprowadzanie istnienia Boga z pojęcia Boga jest zwykłą tautologią. Dowodzi się, że byt istniejący istnieje.
Jakie są dwa postulaty imperatywu kategorycznego?
začněte se učit
1) czyń tak, aby maksyma (zasada) twojego postępowania mogła byc powszechnym prawem 2) czyń tak, aby twoja wola mogła uważać siebie za powszechnei prawodawczą (autonomia woli, kontrola nakazów z zewnątrz)
Jakkie są postulaty rozumu praktycznego?
začněte se učit
To, co nie jest domeną rozumu teoretycznego jest domeną rozumu praktycznego. Do rozumu praktycznego należą: wolna wola, nieśmeirtelność duszy i Bóg.

Kant Immanuel - filozof z Królewca

Immanuel Kant to pochodzący z Królewca filozof. Urodził się w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Jego ojciec był rymarzem, a matka córką rękodzielnika. Kant jest twórcą filozofii krytycznej, która głosi, że podmiot jest poznawczym warunkiem przedmiotu. Podstawowymi cechami, którymi charakteryzuje się filozofia Kanta są agnostycyzm poznawczy oraz aprioryzm. Do jego najważniejszych dzieł należą: Krytyka czystego rozumu, Krytyka praktycznego rozumu oraz Krytyka władzy sądzenia.

Filozofia Kanta

Filozofia Immanuela Kanta stanowi trzeci nurt osiemnastowiecznej myśli oświeceniowej. Kant swoje znaczenie w filozofii oznaczał mianem przewrót kopernikański, porównując się do pracy odkrywczej Mikołaja Kopernika. Krytykował dotychczasową filozofię i uznawał, że najważniejsze jest pytanie o warunki i możliwości filozoficzne. Według Kanta metafizyka ma niewłaściwe podejście do poznania, ponieważ chce uzyskać stricte naukową wiedzę na temat przedmiotu, który jest poza obszarem doświadczeń. Filozof z Królewca uważał, że rozum sam dokonuje poznania dzięki ideom ujmującym całość doświadczeń. Zapraszamy także do innych naszych lekcji z zakresu filozofii: dzieła Platona, oświecenie - ważne postacie oraz u zródeł filozofii.

Interaktywna nauka z Fiszkoteką

Możliwości, jakie daje Ci Fiszkoteka sprawiają, że z łatwością opanujesz każdy materiał. Podstawą naszej metody są fiszki przygotowane w nowoczesny, innowacyjny sposób. Oprócz interaktywnych fiszek każdy użytkownik ma możliwość uczenia się za pomocą nagrań mp3 oraz kolorowych grafik ułatwiających kojarzenie. Jak widać zarówno słuchowcy, jak i wzrokowcy znajdą coś dla siebie. Dołącz do nas i opanuj filozofię Kanta!

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.