Pustynia Namib – mapa, powierzchnia, klimat
Pustynia Namib jest położona głównie w Namibii, lecz także zahacza o Angolę i RPA. Słowo
Namib w języku nama oznacza „olbrzymi” bądź „miejsce, gdzie nic nie ma”. Powierzchnia pustyni wynosi 130 tys. km², a jej długość dochodzi do 1300 km. W 2013 roku Pustynia Namib została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w jej obrębie znajduje się najwyższa wydma piaskowa na świecie – Wydma 7, o wysokości ponad 340 m. Pustynie Namib uznaje się za najstarszą na świecie – ma ok. 80 mln lat.
Pustynia Namib – jak powstała?
Przede wszystkim teren pustyni jest jednym z najbardziej ubogich w opady terenów na świecie. Rocznie wynoszą one nie więcej niż 10-14 mm, lecz przeważnie występują raz na kilka lat i trwają jedynie przed kilka dni. W ciągu dnia temperatura piasku osiąga tu ponad 80 stopni Celsjusza. Mimo to, zimny antarktyczny Prąd Benguelski ochładza powietrze nad oceanem i powoduje powstawanie mgły, pozwalającej na rozwój specyficznej flory i fauny w obrębie pustyni.
Geografia z Fiszkoteką
Fiszki interaktywne to unowocześniona wersja fiszek papierowych. Wcześniej były używane wyłącznie do nauki języków obcych, dziś są już bardziej uniwersalne.
Fiszkoteka oferuje zbiory fiszek poświęcone danej tematyce i można dzięki nim poznać
Najwyższe szczyty wg kontynentów czy
Państwa i Stolice państw europejskich. Nie zabrakło również innych ciekawych informacji na temat pustyni, a w tym
Pustynia Błędowska, czyli lekcja o największej polskiej pustyni.