RO Meldowanie się i przedstawianie

4  3    23 kartičky    Monika1980
stáhnout mp3 Vytisknout hrát zkontrolovat se
 
otázka język polski odpověď język polski
Meldunek jest to
začněte se učit
zwięzła informacja, którą podwładny składa przełożonemu oraz osobom wymienionym w pkt. 69.
Co podaje się w meldunku?
začněte se učit
kolejno: formę („PAN, PANI”), stopień wojskowy przełożonego lub stanowisko osoby cywilnej, swoje stanowisko, stopień, nazwisko i czynność wykonywaną przez oddział (pododdział) lub meldującego albo cel przybycia,
Przykładowy meldunek
začněte se učit
np. „PANIE MAJORZE (PANI MAJOR) – dowódca pierwszej kompanii – kapitan Kowalski (kapitan Kowalska) – melduje kompanię podczas ćwiczeń taktycznych na temat...”.
Komu oprócz przełożonego składa się meldunek?
začněte se učit
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałkowi Sejmu, Marszałkowi Senatu, Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Obrony Narodowej i Szefowi Sztabu Generalnego Wojsk Polskiego.
Co zamiast meldunku robi się wobec pozostałych osób cywilnych-przełożonych?
začněte se učit
żołnierze przedstawiają informacje, używając stosownych określeń, np. „PANIE DYREKTORZE (PANI DYREKTOR) – szef wydziału pierwszego major Kowalski (major Kowalska) – przedstawia (informuje, wyjaśnia), że...”.
Czy przełożonemu, który zna meldującego (przedstawiającego) można składać meldunek bez podawania stanowiska, stopnia i nazwiska?
začněte se učit
tak
Meldunek składa się w następujących sytuacjach 1
začněte se učit
w wypadku przybycia przełożonego do rejonu zakwaterowania jednostki lub pododdziału (na zajęcia, odprawę, apel, itp.) oraz miejsca służby (pracy)
Meldunek składa się w następujących sytuacjach 2
začněte se učit
podczas pełnienia służby dyżurnej – w czasie pierwszego przybycia przełożonego w danym dniu oraz dodatkowo w sprawach określonych w instrukcji służby dyżurnej;
Meldunek składa się w następujących sytuacjach 3-4
začněte se učit
na apelu, zbiórce jednostki (pododdziału) oraz w czasie witania osób przez kompanię honorową; po przybyciu do przełożonego – o celu przybycia;
Meldunek składa się w następujących sytuacjach 5-7
začněte se učit
przed wyjazdem służbowym, na urlop lub leczenie i po powrocie; podczas obejmowania i zdawania służby, a także stanowiska służbowego; po wykonaniu rozkazu.
Osobom nieznanym, mającym wyższy stopień, dowódca, oficer dyżurny, żołnierz
začněte se učit
przedstawia się.
Kto składa meldunek lub sprawozdanie osobom kontrolującym?
začněte se učit
dowódca (szef, komendant, itp.) kontrolowanej jednostki, instytucji, pododdziału (równorzędnej).
Do czego zobowiązany jest kontrolujący?
začněte se učit
poinformować o celu przybycia oraz przedstawić imienne stałe lub jednorazowe upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych.
Komu składa się meldunek, gdy kontrolujący przybywa do jednostki (pododdziału) razem z przełożonym, a jest on co najmniej równy stopniem?
začněte se učit
kontrolującemu
Komu składa się meldunek, gdy kontrolujący przybywa do jednostki (pododdziału) razem z przełożonym, a jest on niższy stopniem?
začněte se učit
przełożonemu.
Co się robi, jeżeli w czasie kontroli przybędzie przełożony dowódcy kontrolowanej jednostki (pododdziału)?
začněte se učit
meldunek składa mu dowódca jednostki (pododdziału), a kontrolujący przedstawia się.
Służbowe przedstawianie się – to
začněte se učit
podanie starszemu, który nie zna młodszego (podwładnego), swojego stanowiska, stopnia wojskowego i nazwiska; Starszy postępuje podobnie, jeśli nie ma pewności, że jest znany.
Przykładowe przedstawienie się
začněte se učit
„PANIE PUŁKOWNIKU (PANI PUŁKOWNIK), dowódca pierwszej kompanii kapitan Kowalski (kapitan Kowalska)”.
Żołnierz przedstawia się, gdy
začněte se učit
zwraca się do niego starszy.
Jakie przedstawianie się obowiązuje w służbowych rozmowach telefonicznych?
začněte se učit
obustronne
Co robi żołnierz, który otrzymał telefoniczny sygnał wywoławczy?
začněte se učit
przedstawia się podając swój stopień wojskowy i nazwisko (oraz funkcję, jeśli pełni służbę dyżurną), a w razie powiadomienia lub stwierdzenia, że będzie rozmawiał z przełożonym, mówi „MELDUJĘ SIĘ PANIE KAPITANIE (PANI KAPITAN)”
Co mówi żołnierz po zakończeniu rozmowy telefonicznej?
začněte se učit
zgodnie z jej rezultatem – „ZROZUMIAŁEM”, „WYKONUJĘ”, „ROZKAZ”, „CZOŁEM...”, itp.
Przykład przedstawienia się na służbie
začněte se učit
„Oficer dyżurny 1. Brygady Zmechanizowanej (lub numer jednostki) – kapitan Kowalski (kapitan Kowalska)”.

Meldowanie - wojskowość dla początkujących

Wojskowa czynność meldowania się to szereg ważnych reguł i schematów, które musi znać każdy żołnierz. Przyswojeniu tej wiedzy służy zestaw fiszek wojskowych z wiedzą dotyczącą meldowania. Fiszki wprowadzają najpierw poprawną definicję meldunku, o którym dowiadujemy się z nich, że jest to: "zwięzła informacja, którą podwładny składa przełożonemu lub innym osobom". Następny krok wprowadzenia do wiedzy wojskowej o meldunku to zestaw informacji o tym, co podaje się w meldunku, wreszcie zaś przykładowy meldunek. Lewa kolumna fiszek wprowadza hasła wywoławcze dotyczące specyfiki meldunku i czynności meldowania, prawa zaś rozwija i uszczegóławia te informacje. Dzięki takiemu układowi fiszki stają się szybkim i skutecznym źródłem wiedzy meldunkowej, nie tylko dla początkujących wojskowych, ale i innych osób interesujących się kulturą organizacyjną wojskowości.

Komu, oprócz przełożonego, żołnierz składa meldunek?

Meldunek składa żołnierz swojemu najbliższemu rangą przełożonemu, ale nie tylko. Żołnierz w czynności składanie meldunku podlega również Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałkowi Sejmu, Marszałkowi Senatu, Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Obrony Narodowej i Szefowi Sztabu Generalnego Wojsk Polskiego. W ten sposób ścisła hierarchia wojskowa uzupełniana jest innymi regułami funkcjonowania państwa demokratycznego. Te i inne wiadomości szczegółowe o wojsku i jego funkcjonowaniu we współczesnej Polsce mogą być także ciekawostką dla osób na co dzień niebędących wojskowymi.

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.