Tkanka nabłonkowa jest zbudowana z jednej, kilku lub kilkunastu warstw komórek, które ściśle do siebie przylegają. Chroni ona ciało przed uszkodzeniami, umożliwia wchłanianie, wytwarzanie i wydzielanie różnych substancji.
Tkanka mięśniowa zbudowana jest z elementów, które kurczą się i rozkurczają. Dzięki temu zwierzęta przemieszczają się, w ich naczyniach krwionośnych krąży krew, a w jelitach przesuwa się pokarm.
Tkanka nerwowa przypomina gęstą sieć. Odbiera informacje ze wszystkich narządów wewnętrznych oraz ze środowiska zewnętrznego; umożliwia koordynację pracy całego organizmu.
Tkanka łączna składa się z komórek, które są luźno rozrzucone w substancji międzykomórkowej, występującej zazwyczaj w dużej ilości. Tkanka ta znajduje się niemal w każdym z narządów zwierząt kręgowych.
Do zadań tkanki łącznej należą między innymi: zapewnienie podpory dla narządów, transport substancji i ochrona przed chorobami.
1) Układ szkieletowy. 2) Układ mięśniowy. 3) Układ pokarmowy. 4) Układ krwionośny. 5) Układ nerwowy. 6) Układ oddechowy. 7) Układ wydalniczy. 8) Układ limfatyczny. 9) Układ hormonalny. 10) Układ rozrodczy.