Wesele - streszczenie lektury

5  1    32 kartičky    blablabla
stáhnout mp3 Vytisknout hrát zkontrolovat se
 
otázka język polski odpověď język polski
Autor:
začněte se učit
Stanisław Wyspiański.
Gatunek literacki:
začněte se učit
dramat młodopolski („teatr ogromny”).
Dwa plany dramatu:
začněte se učit
realistyczny (konwencja szopki) oraz fantastyczny.
Problem:
začněte se učit
sojusz inteligencji z chłopami oraz problem szans na odzyskanie niepodległości.
Style:
začněte se učit
realizm, symbolizm, impresjonizm.
miejsce akcji:
začněte se učit
Cała akcja toczy się w podkrakowskich Bronowicach, w jednej izbie zwanej świetlicą,
czas akcji:
začněte se učit
Akcja i czas są zdeterminowane przez prawdziwe wydarzenia. Dramat rozgrywa się w nocy z 20 na 21 listopada 1900 roku, w noc oczepin
Dramat jako wielka synteza sztuk:
začněte se učit
Wyspiański twierdził, że na scenie, prócz warstwy literackiej, powinny współistnieć inne przejawy sztuki, takie jak malarstwo, muzyka czy poezja
Akt I
začněte se učit
Trwa wesele krakowskiego poety i jego wybranki. Gośćmi są zarówno ludzie z wyższych sfer, jak i mieszkańcy Bronowic. Z początku obserwujemy relacje między nimi - część Krakowian jest uprzedzona do chłopów, część wręcz przeciwnie - np. Pan Młody jest bardzo zafascynowany ich życiem, natomiast Dziennikarz traktuje chłopów z wyższością. Pod koniec aktu I państwo młodzi za namową Racheli, w żartach, zapraszają na uroczystość chochoła stojącego w sadzie oraz każdego, kogo ze sobą weźmie.
Akt II (a)
začněte se učit
Kiedy wybija północ, do izby, w której córka gospodarza usypia małe dziecko, wchodzi Chochoł. Następnie Marysi ukazuje się widmo jej zmarłego przed laty narzeczonego. Do Dziennikarza przybywa Stańczyk, nadworny błazen Zygmunta Starego, który przypomina mu o niewoli narodowej (Polska była wtedy pod zaborami). Poecie ukazuje się Rycerz symbolizujący minioną chwałę i siłę narodu. Przed Panem Młodym stawia się Hetman Branicki uważany za symbol zdrady.
Akt II (b)
začněte se učit
Dziadowi ukazuje się Jakub Szela - chłopski przywódca rzezi galicyjskiej. Do Gospodarza przybywa Wernyhora, aby wezwał on lud do powstania. Daje mu szczegółowe wytyczne oraz złoty róg, w który należy w odpowiedniej chwili zadąć, aby zachęcić ludzi do walki o wolność. Gospodarz jest zmęczony, więc róg przekazuje Jaśkowi i idzie spać. Chłopak ma za zadanie powiadomić chłopów, żeby o świcie stawili się uzbrojeni pod kaplicą.
Akt III (a)
začněte se učit
Zbliża się świt, goście są zmęczeni, rozmawiają. Czepiec próbuje obudzić Gospodarza, kiedy w końcu mu się udaje, ten z początku nie pamięta co działo się w nocy, ale z czasem wszystko sobie przypomina. Wezwani przez Czepca chłopi z kosami przybywają i wszyscy z niecierpliwością oczekują na znak. Kiedy w oddali słychać tętent kopyt ludzie nieruchomieją - do pomieszczenia wbiega Jasiek i uświadomiwszy sobie, że miał zadąć w róg, próbuje go znaleźć, jednak bez skutku.
Akt III (b)
začněte se učit
Nagle za nim pojawia się Chochoł i mówi Jaśkowi, że ten zgubił róg, kiedy sięgał po czapkę z pawim piórem. Zdesperowany chłopak bezskutecznie próbuje obudzić wszystkich obecnych w izbie. W końcu Chochoł zaczyna grać na skrzypcach, a wszyscy podrywają się i tańczą w rytm.
Słynne cytaty
začněte se učit
"""Trza być w butach na weselu"", ""Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur”, ""Wyście sobie, a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie"""
Gospodarz
začněte se učit
Włodzimierz Tetmajer, malarz, ożenił się z chłopką Anną Mikołajczykówną. Znany i lubiany zarówno wśród chłopów, jak i krakowian. Ponieważ mieszka w Bronowicach, zdążył już poznać i zrozumieć chłopów. W noc wesela przychodzi do niego Wernyhora. Niestety, okazuje się, że Gospodarz jest niezdecydowany, nie ma za grosz umiejętności przywódczych, czy konsekwencji w działaniu. Ostatecznie, zamiast wziąć na siebie brzemię rozpoczęcia powstania, postanawia powierzyć je nieodpowiedzialnemu Jaśkowi.
Pan Młody
začněte se učit
Lucjan Rydel, poeta, żeni się z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Jego zafascynowanie chłopskim życiem można określić jako przykład młodopolskiej ludomanii (chłopomanii). Rydel niesamowicie zachwyca się żoną, adoruje ją na każdym kroku. W jego głowie żyje poezja i marzenia, można powiedzieć, że "patrzy na świat przez różowe okulary". Uważa chłopskie życie za coś cudownego, wieczną sielankę i samą przyjemność, chociaż tak naprawdę nie zna i nie rozumie obyczajów panujących na wsi.
Panna Młoda
začněte se učit
Jadwiga Mikołajczykówna, siostra Anny, piękna, młoda i dostojna kobieta. Jest zdystansowana do tego, co dzieje się wokół, pragnie być "pełnoprawną" gospodynią, tak jak Anna. Jadwigę denerwuje gadatliwość męża i jego poetyckie zapędy, nie jest romantyczna, jak on. Między nią, a Panem Młodym widać różnicę w postrzeganiu świata i sposobie myślenia.
Poeta
začněte se učit
Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jest bratem Gospodarza i młodopolskim poetą. W jego twórczości dominują pesymistyczne nastroje związane z bezsensownością istnienia - dekadentyzm. Na weselu głównie flirtuje z kobietami - Maryną i Rachelą. Poetę cechuje sztuczność - na siłę pogrąża się w smutku, tracąc szczerość uczuć. Jego poezja jest pozbawiona autentycznego znaczenia a on sam, według Rycerza, który mu się objawił, stał się "skrzydlatym ptakiem", zamiast być "zwiastunem".
Dziennikarz
začněte se učit
Rudolf Starzewski, redaktor krakowskiego konserwatywnego pisma "Czas". Uważa się za lepszego od chłopów, nie traktuje ich jako siły narodowej, kpi z ich zainteresowania polityką i sprawami narodowymi. Udaje zrozpaczonego, zmartwionego patriotę. Poprzez swoje zachowanie stara się ukryć prawdziwe przez niego postrzeganie rzeczywistości, czyli fakt, iż zaakceptował sytuację w Polsce, jest bierny i bezkrytyczny. Stańczyk, który ukazał mu się w noc wesela, próbuje wzbudzić w nim poczucie wstydu.
Rachela
začněte se učit
Pepa Singer, córka Żyda, karczmarza. Uosobienie poezji według Poety. Cechuje się typową młodopolską wrażliwością, jest modnie ubrana i uczesana. Można podsumować ją, jako kobietę młodopolską - pełną wdzięku, kobiecą, niezależną artystkę.
Żyd
začněte se učit
Hersz Singer, bronowicki karczmarz, ojciec Racheli. Żyd bardzo kocha i dba o swoją córkę, co jest dość zaskakujące w porówaniu do jego innych cech. Na weselu nie jest mile widziany przez wszystkich, a zwłaszcza przez swoich dłużników. To osoba, która zawsze pilnuje interesów. Nawet w trakcie zabawy dyskutuje o spłacie pożyczki przez Czepca z Księdzem, który jest jego partnerem. SInger jest rzeczowy, konretny, gospodarczy, patrzy na wesele Rydla z chłopką krytycznie.
Ksiądz
začněte se učit
Żyd płaci mu czynsz za karczmę, poza tym są partnerami w interesach. Dzięki niemu Czepiec przekonuje się do oddania długu Żydowi. Jako ksiądz ma duży autorytet i wszyscy liczą się z jego zdaniem. Do małżeństwa państwa młodych odnosi się sceptycznie.
Dziad
začněte se učit
Przeżył rabację galicyjską i wciąż nie może się pogodzić z bolesnymi wspomnieniami. Martwi się, że podobna rzeź znowu może mieć miejsce. W nocy objawia mu się zjawa Jakuba Szeli, przywódcy rabacji galicyjskiej.
Czepiec
začněte se učit
Błażej Czepiec jest wójtem i starostą weselnym. Mzna o nim powiedzieć, że jest to typowy chłop. Zawzięty, porywczy, uparty i niezbyt rozgarnięty - najpierw działa, a później myśli. Interesuje się polityką i śledź aktualne wydarzenia. W każdej chwili jest gotów rozpocząć walkę za wolną Polskę.
Inni bohaterowie realistyczni
začněte se učit
Inteligencja: Radczyni, (ciotka Pana Młodego), Zosia i Maryna, Maria, Haneczka (siostra Pana Młodego), Nos. Chłopi: Gospodyni (Anna Mikołajczykówna żona Gospodarza), Marysia, Jasiek (brat Panny Młodej, zgubił złoty róg), Kuba (brat Panny Młodej), Ojciec, Klimina (siostra Czepca), Kasper (syn Czepca), Wojtek, Isia (córka Gospodarza).
Wernyhora
začněte se učit
Legendarny ukraiński wieszcz. Ukazuje się Gospodarzowi i wzywa do powstania. Przekazuje mu też złoty róg i wskazówki, co zrobić, żeby powstanie się powiodło. Jest symbolem pojednania, walki i wolności. Przedstawiony jako "dziad z lirą".
Chochoł
začněte se učit
Konstrukcja ze słomy zakładana zimą, w celu ochrony roślin (krzaków róży). W dramacie Chochoł zostaje przez państwa młodych "zaproszony" na wesele. Przychodzi wraz z innymi postaciami fantastycznymi w nocy i ukazuje się Isi, która go odpędza. Chochoł symbolizuje idee wyzwoleńcze, odrodzenie. Na końcu dramatu Chochoł gra hipnotyczną i pełną pesymizmu melodię, przez co można też postrzegać go jako istotę bierności, upadku.
Stańczyk
začněte se učit
Nadworny błazen króla Zygmunta Starego znany z mądrości i dużej wiedzy politycznej. Ukazując się Dziennikarzowi, wytakuje mu bierność, zakłamanie i "usypianie" narodu swoimi działaniami dziennikarskimi.
Rycerz
začněte se učit
Zawisza Czarny, jest symbolem męstwa, siły, odwagi. Widzi go Poeta - Rycerz chce ożywić jego poezję, tknąć w niego ducha walki i patriotyzmu.
Hetman
začněte se učit
Hetman Branicki, symbolizuje zdradę. Reprezentuje sarmacki pogląd, uważa, że szlachta nie powinna bratać się z chłopami. Uważa, że najważniejsze jest dbanie o własny interes.
Upiór
začněte se učit
Widmo Jakuba Szeli, przywódcy rabacji galicyjskiej. Symbolizuje zbrodnie rabacji, o których należy pamiętać i nie lekceważyć. Ukazuje się Dziadowi.
Widmo
začněte se učit
Zmarły na gruźlicę narzeczony Marysi, ukazuje się właśnie jej. Symbolizuje utraconą miłość i cierpienie.

Wesele streszczenie z Fiszkoteka

Wesele to obecnie jedna z ważniejszych lektur szkolnych. Napisał ją Stanisław Wyspiański i w 1901 roku wystawił w teatrze krakowskim im. Juliusza Słowackiego. Jeżeli właśnie na zajęciach omawiacie Wesele lektura, to z pewnością przyda Ci się to opracowanie tej lektury!Wesele streszczenie już teraz dostępne jest na Fiszkotece.

Wesele streszczenie i ważne informacje o lekturze

Czy po przeczytaniu Wesela, pamiętasz jakie są ramy czasowe lektury, jaki jest to gatunek literacki? W naszej lekcji Wesele streszczenie znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
  • Jaki jest czas akcji Wesela ? Gatunek literacki Wesela? etc.
  • 1. Autor: Stanisław Wyspiański
  • 2. Gatunek literacki: dramat dramat młodopolski („teatr ogromny”)
  • 3. Bohaterowie: realistyczni (ich pierwowzory to autentyczne postacie) oraz fantastyczni (Widmo, Stańczyk Zawisza Czarny, Hetman, Wernyhora, Chochoł).
  • 4. Czas i miejsce akcji: akcja rozgrywa się w 1900 r. w chacie Włodzimierza Tetmajera w Bronowicach Małych pod Krakowem
  • 5. Problem: sojusz inteligencji z chłopami oraz problem szans na odzyskanie niepodległości. (...)

Trza być w butach na weselu!

Wesele streszczenie daje Ci możliwość szybkiej powtórki lektury. Wyspiański w "Weselu" zastosował podział na dwa światy: realny i fantastyczny. W świecie fantastycznym występuje np. Zawisza Czarny i Chochoł. Wesele opowiada o łączeniu się szlachty i chłopstwa, o wzajemnej niechęci, ale i ciekawości. Co istotne, pierwowzory bohaterów "Wesela" to autentyczne postacie np. Włodzimierz Tetmajer. Samo wesele również miało miejsce w 1900 roku. Warto przeczytać tę książkę, zanim sięgnie się po Wesele streszczenie czy inne opracowanie, gdyż jest naprawdę ciekawa i momentami zaskakująca.

Opracowania lektur w postaci fiszek- Wesele streszczenie

Nauka na sprawdzian z lektury może okazać się naprawdę banalna. Dzięki fiszkom jesteś w stanie nauczyć się więcej w krótkim czasie. Co najlepsze, wszystkie lekcje są całkowicie darmowe! Jeśli masz ochotę rozszerzyć zagadnienie Fiszek o kolejne, możesz stworzyć własne fiszki, dzięki którym w prosty sposób utrwalisz pożądany materiał Wesele streszczenie Oprócz lekcji Wesele streszczenie dysponujemy także wieloma innymi opracowaniami lektur jak np. Ludzie bezdomni streszczenie, Ferdydurke streszczenie, czy Cierpienia młodego Wertera oraz wiele, wiele innych! Jeżeli nie możesz znaleźć swojej lektury w spisie, to nie martw się!

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.